Firemní benefity
Významnou službou mého portfolia služeb je účetní mechanismus, který zvýší celkový čistý příjem zaměstnance bez navyšování nákladů firmy formou příspěvků na daňově uznatelní produkty.
Historicky jsme spolupracovali/spolupracujeme s firmami jako je Karvinské OKD, Drogerie Rossmann, Nestlé a mnoho dalších.
Jak funguje rozdělení?
Vlastní příspěvky zaměstnance
V rámci „ročního vypořádání“ (tj. ročního zúčtování mzdy zaměstnancům, kteří nepodávají sami daňové přiznání, anebo i při podání daňového přiznání u ostatních) lze využít odpočtu příspěvku na penzijní připojištění a životní pojištění od základu daně.
Jedná se o ty příspěvky, které si hradí zaměstnanec sám. Od základu daně lze odečíst úhrn příspěvků zaplacených účastníkem na jeho doplňkové penzijní spoření nebo i penzijní připojištění za kalendářní rok a snížených v jednotlivých kalendářních měsících o 1 000 Kč. Maximální částka odpočtu činí 24 000 Kč.
Současně je možné odečíst pojistné zaplacené na soukromé životní pojištění v celkové výši 24 000 Kč za kalendářní rok.
Příspěvky zaměstnavatele
Pro příspěvky zaměstnavatele na doplňkové penzijní spoření i penzijní připojištění se státním příspěvkem může zaměstnavatel využít osvobození od daně z příjmu. Novela zákona o dani z příjmu účinná od 1. 1. 2008 umožnuje považovat za daňově uznatelné náklady veškeré příspěvky na penzijní připojištění i soukromé životní pojištění do výše stanovené vnitřním předpisem, či kolektivní nebo pracovní smlouvou (jakožto i jinou smlouvou).
Jako daňový náklad je tedy uznatelná jakákoliv částka za podmínky, že splňuje limit, který si zaměstnavatel sám stanoví ve vnitřním předpisu (směrnici) nebo v jiné smlouvě – viz § 24 odst.2 písm.j) bod 5 zákona o daních z příjmu. Díky změně zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmu, ve znění pozdějších předpisu s účinností od 1. 1. 2017 se navyšuje limit ročního příspěvku zaměstnavatele v součtu na životním pojištění, penzijním připojištění a doplňkovém penzijním spoření z 30 000 Kč na 50 000 Kč.